VIDEO. Emoții și iubire de țară cu Principele Nicolae, la proiecția documentarului ”Maria, Inima României”

 

Documentarul istoric „Maria, Inima României”, un film impresionant care readuce în atenția publicului una dintre cele mai iubite și respectate figuri din istoria țării noastre, a fost prezentat marți seara, la Teatrul de Artă din Deva. Realizat cu imagini de arhivă rare, mărturii ale istoricilor și reconstituiri emoționante, filmul conturează portretul unei femei excepționale, diplomat neoficial al României în momente cruciale, regină devotată țării adoptive și sprijin de nădejde pentru soldați și popor în timpul Primului Război Mondial.

Invitat special al evenimentului organizat de Casa Serafim, editorul ziarului Cotidianul HD, și găzduit de Teatrul din Deva, a fost însuși Principele Nicolae. Sala teatrului a fost neîncăpătoare pentru sutele de persoane venite să vadă documentarul, printre cei prezenți numărându-se președintele Consiliului Județean, Laurențiu Nistor, precum și fostul edil al Devei, Mircia Muntean.„În această seară putem spune că sărbătorim două lucruri în primul rând data de 10 mai prin această temă despre Regina Maria, și pe Regele Mihai, două personalități foarte importante din istoria noastră, din istoria României moderne. 
Documentarul despre Regina Marie este ceva deosebit, a durat foarte mulți ani de cercetare. Vom vedea pentru prima dată anumite secvențe pe care le-am văzut și eu pentru prima dată colorate. Auzim vocea Reginei Maria pentru prima dată într-un material filmat și vom înțelege mai bine, mai ales pentru cei tineri care sunt în sală rolul Reginei Maria în formarea României care, oarecum, este în ziua de azi. Este și a fost o personalitate care areprezentat cu curaj responsabilitate, demnitate, indiferent de situația în care s-a aflat. Dacă a fost vorba de negocierile din Franța, de la Verailles sau a fost pe front ăprintre gloanțe, această personalitate este și pentru mine un exemplu de urmat astăzi. Chiar dacă nu este printre noi în carne și oase nu contează. A fost o persoană care a reprezentat valori, ne-a arătat drumul, ne-aa rătat care este cu adevărat identitatea noastră, ne-a dat încredere să fim români. Cred că înseara aceasta veți avea aceeași inspirație și același sentiment pe care ni le-a dat în urmă cu 100 de ani”, a spus Principele Nicolae, înainte de prezentarea documentarului.

Așa cum s-a spus în anunț, cortina s-a ridicat de două ori la evenimentul de la teatrul devean. O dată pentru documentarul ”Maria, Inima României” și a doua oară pentru prezentarea cărții Principelul Nicolae – ”Bunicul meu, Regele Mihai”. Vizibil emoționat datorită conștientizării rolului pe care înaintașii săi l-au avut în destinul României, Principele Nicolae le-a vorbit celor prezenți despre lucrurile pe care le-a învățat de la bunicii săi, Regele Mihai și Regina Ana. „Acest film a fost un proiect de suflet, un proiect care m-a emoționat destul de mult. Și întotdeauna este foarte greu emoțional să vorbesc despre bunicul meu sau să mă gândesc la viața lui. O lecție pe care am învățat-o de la bunicul meu a fost indiferent cine suntem sau ce funcție avem nu trebuie să uităm niciodată să fim oameni. A fost un om care a încercat să se comporte cu respect față de cei din jurul lui, indiferent de funcție indiferent de eveniment. Este o lecție, aici, pentru noi, indiferent unde ne aflăm și cine suntem, trebuie să ne comportăm cu acest respect, cu această modestie și cu căldură pe care le-a avut Regele Mihai”, a mărturisit Principele. 

Dragostea Principelul Nicolae pentru România i-a fost sădită în suflet anume de bunicii săi, Regele Mihai și Regina Ana. Vizibil emoționat, Principele a povestit cum bunica lui, i-a spus că atunci când l-a cunoscut pe viitorul său soț, tânărul Mihai, ”a făcut cunoștință cu România”. Lucru pe care, copil fiind, Nicoale nu l-a înțeles. L-a înțeles mai târziu, când s-a mutat în România și a început să cunoască țara pe care la rândul său a îndrăgit-o nespus de mult.

„Am înțeles în 2012, când m-am mutat în România, când am început să învăț Limba Română, am început să călătoresc în țară, am început să realizez acest lucru. Și eu ciar și în ziua de azi mă aflu din când în când în poveștile Regelui Mihai, în poveștile bunicii mele. Regele Mihai a povestit cu așa de multe detalii de iubire, căldură, dor, tristețe, fericire despre România. Creed că, poate, foarte mulți dintre voi din această sală ați simțit acest lucru când ați ascultat la Radio Europa Liberă mesajele lui. Sau poate ați avut norocul și ați făcut cunoștință cu Regele Mihai, poate ați simțit această iubire pentru țară”, a spus Nicolae. 

Acesta a amintit despre episodul din 1992, când Regele Mihai reîntors în țară a fost primit de milioane de români. Atunci l-a văzut pe adevăratul rege și dragostea reciprocă dintre domnia sa și neam.

„Indiferent de provocările din viață, indiferent cine suntem, indiferent de crizele pe care le întâmpinăm, avem nevoie de un simbol, avem nevoie de speranță, avem nevoie de un exemplu de urmat. Pentru acest lucru am făcut acest album pentru noi, să nu uităm cine suntem și totul va fi bine, dacă sunte uniți și dacă avem speranță. Aceste lucruri sunt valabile pentru documentarul pe care l-am văzut mai devreme. Regina Maria este un exemplu de urmat, Regele Mihai la fel. Pe lângă asta trebuie să avem mândria că suntem români. Eu vă mulțumesc că ați venit în această seară în număr atât de mare, eu mă bucur că m-am reîntors la Deva”, a conchis Principele Nicolae. 

Seara s-a încheiat cu o sesiune de autografe pe care Principele Nicolae le-a acordat celor prezenți la eveniment. Exemplarele din albumul ”Bunicul meu, Regele Mihai” cu care reprezentanții Editurii Vremeara au venit la Deva, s-au epuizat în câteva minute, fiind un succes neașteptat. Principele Nicolae a fost asaltat de oameni care i-au relatat din amintirile lor despre familia regală, iar unii au adus chiar și fotografii cu bunicii sau străbunici lor din acea vreme pentru a le arăta urmașului monarhilor care au făurit România Mare.

Share

4 COMENTARII

  1. Ne spuneau la istorie că Hohenzollerni au fost ceva aristocrați săraci, c-au venit la noi cu boceluța-n spinare. Dacă ne uităm în Germania vedem că ultimul kaizer, Wilhelm al II, e tot Hohenzollern. E leit Carol al 2-lea și…Adolf. Oare? Se leagă și pe liie feniciană.

  2. Fostul principe, pentru că i-a retras Maiestatea sa Regele Mihai I titlul. „Printr-un document semnat de rege la 1 august 2015 și intrat în vigoare imediat, i-au fost retrase titlul și calificativul și a fost exclus din linia de succesiune la tronul României”. Este doar Nicholas Michael de Roumanie Medforth-Mills.

  3. Vai mama noastră dacă am ajuns la acest individ să îi luăm în seamă lacrimile! La 41 ani ai săi, nu trebuie să plângă, nu are voie mai ales că se da principe cu valente înalte! Dar, cifra numerologica din datele personale indica „lăcomia financiară și imobiliara(34÷45-46ani) apoi o ia razna mental și posibil fizic, depășește 50-51 ani dar nu prea vad șanse de vitalitate pe termen lung. Degeaba ai divinitatea de partea ta dacă îți lipsește încrederea în sine, te minți vizibil inclusiv pe cei din jur cu ale tale ideii inacceptabile și fără soluționare, avantaj publicitate pe spatele multor acțiuni cu baza în familia antica, tu neavând nicio legătură reală cu toate. Calcul și interpretare pe baza de date personale: N. 1.04.1985, totul obiectiv și la rece fără părtinire sau, jicniri, ofense sau alte mizerii.

  4. Eu am ceva cu hainele omului : oricat de diform ai fi, un croitor de pe Saville Row tot te imbraca decent. Cad foarte prost hainele pe principe, I’m sorry

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Precizare

CotidianulHD este un spațiu liber și independent dedicat vocii hunedorenilor pentru România precum și celor plecați la muncă și cu preocupări legate de regiune dar și de soarta țării și viața lumii, în spiritul foilor de altădată, dedicate adevărului și dreptății,informării și dezbaterii.

Celor care ne citesc le cerem respect pentru subiect, indiferent că este vorba despre persoane, despre comunități, religii, țări sau popoare. Îi rugăm pe toți să se exprime cuviincios și la subiect și să nu se teamă să spună ce gîndesc despre stat și conducători.

Toate postările care se depărtează de acest spirit ar putea fi ignorate sau editate dar numai cu gîndul la curățenia agendei publice!

Cîteva ipoteze după noua desemnare

Desemnarea lui Adrian Veștea arată ca o încrîncenare.

Ultima Oră

Share

Similare
Articole

Vetuța Stănescu și Călin Marian, lipiți de Bolojan

Președinta PNL Hunedoara, deputatul Vetuța Stănescu, rămâne de partea lui Ilie Bolojan,

Poezie turcească, matematică australiană

Știți vorba aia veche de pe stadion, „am jucat minunat, dar am luat bătaie”?

AUR: Desemnarea lui Veștea adâncește criza politică

AUR reacționează la decizia lui Nicușor Dan de a-l însărcina pe Adrian Veștea cu formarea unui nou Guvern,

Brazilia a scăpat ieftin

Noi, cei care am crescut cu posterele marilor echipe ale Braziliei pe pereți, am fost obișnuiți cu o regulă clară,