În orașele din Valea Jiului, urșii au început să fie ”vecini” prea apropiați cu casele oamenilor. La Vulcan, în zona Paroșeni, pe strada Obreja, câțiva zeci de locuitori trăiesc aproape zilnic cu frica de a da nas în nas cu acești vizitatori. Alarmele RO Alert sună aproape ca un ceas care nu mai încetează, iar cei care au avut ghinionul să se întâlnească cu urșii spun că nici măcar nu mai îndrăznesc să facă plimbări pe jos. Oamenii nu mai știu ce să facă și sunt nevoiți să se obișnuiască cu frica.
„Nu știu, nici nu pot să explic situația, credeți-mă. Ne e teamă să mai ieșim din curte, căci ziua, la amiază, ne întâlnim cu ursul pe stradă. Mulți cred că este din cauza lipsei pădurilor, dar problema reală e că s-au înmulțit prea mult urșii. Trăiesc pe această stradă cel puțin 20 de oameni. Plecăm și ne întoarcem la lucru doar cu mașina, pentru că pe jos nu putem”, povestește Simona Chiță, o localnică.
Urșii au pătruns în gospodăriile lor și anul trecut, când un exemplar a fost capturat și mutat în altă zonă, însă rezultatul a fost același căci animalele s-au întors. Zilele trecute, unele RO Alert semnalau prezența unui urs, altele anunțau o ursoaică cu doi pui. Localnicii au și confirmări video că ar fi vorba chiar de o ursoaică cu trei pui.
„Anul acesta nu a distrus nimic în gospodărie, dar anul trecut da, până am montat gard electric. Totuși, ne e teamă că trece și prin gardul electric. La vecinul mai sus a trecut și a distrus stupii. Prima intrare în curte a ursoaicei a fost la sfârșitul lui iulie anul trecut, când a mâncat găini și păuni, iar de atunci am dormit puțin. Pe 4 septembrie ursoaica a fost prinsă în cușcă și i s-a dat drumul pentru că avea pui, dar nimeni nu se gândește la ce trăim noi aici”, adaugă Simona Chiță.
Reprezentanții Agenției Județene de Mediu explică că în județul Hunedoara trăiesc aproape 800 de urși, mult peste numărul optim de 250 pentru suprafața existentă, iar pe fondul căutării hranei, aceștia ajung inevitabil în orașe și în zonele locuite. Autoritățile din Vulcan au demarat acțiuni pentru prinderea urșilor care se aventurează pe străzi, dar rămâne de văzut dacă aceste măsuri vor reduce numărul vizitelor nedorite.
„Am avut niște discuții cu Asociația Vânătorilor, care confirmă că sunt foarte mulți urși în această zonă. Este vorba despre o ursoaică cu pui; pe unele camere de supraveghere ale proprietarilor apare ursoaică chiar cu trei pui care pătrunde în gospodărie. În zilele acestea s-a luat hotărârea să se încerce relocarea. Am încercat inițial metoda „Goana”, dar nu a dat rezultate. Membrii Asociației Vânătorilor au montat ieri o cușcă pentru urși. Chiar dacă vom prinde și reloca un urs, probabil va trebui să continuăm procedura, fiind mult mai mulți urși în această zonă”, declară Cristian Merișanu, primarul municipiului Vulcan.
În timp ce autoritățile caută soluții, viața oamenilor din Vulcan continuă cu un pic mai multă precauție și cu plimbările pe jos reduse la minimum. Un lucru e clar că urșii din Valea Jiului nu par să-și fi făcut planuri de a pleca prea curând.