Gimnasta care a dus faima țării noastre în lumea întreagă, Nadia Comăneci, a fost decorată cu Ordinul Naţional „Steaua României” în grad de Mare Cruce. Distincția i-a fost acordată de Administrația Prezidențială, președintele Nicușor dan semnând un decret în acest sens.
Totodată, gimnastei i s-a oferit Ordinul «Meritul Sportiv» Clasa I Clubului Sportiv Municipal Onești pentru contribuția pe care a avut-o în creșterea și formarea noilor generații de sportivi.
„În semn de înaltă recunoștință, prețuire și mândrie pentru dăruirea și profesionalismul de excepție cu care a contribuit la consolidarea prestigiului olimpic al țării noastre, redefinind pentru totdeauna limitele excelenței umane și înscriindu-și numele în patrimoniul sportiv și identitar al României, Președintele Nicușor Dan a conferit Ordinul Național «Steaua României» în grad de Mare Cruce doamnei Nadia Comăneci.
De asemenea, în semn de înaltă apreciere pentru excelența și profesionalismul cu care a contribuit la consolidarea prestigiului olimpic al țării noastre, pentru dăruirea dovedită în procesul de formare a tinerelor generații de campioni, precum și pentru influența exercitată asupra evoluției sportului la nivel mondial, Președintele României a conferit Ordinul «Meritul Sportiv» Clasa I Clubului Sportiv Municipal Onești.
Nadia Comăneci primește aceaste distincții cu prilejul împlinirii a 50 de ani de la Jocurile Olimpice de la Montreal 1976, unde a obținut primul 10 din istoria gimnasticii. Totodată, în acest an sportiva este celebrată în cadrul a numeroase manifestări anul 2026 fiind ”Anul Nadia Comăneci”
Ce idioțenii infecte! Din 1990 toți i-au oferit o distincție pentru propria imagine politica, în fapt, grija fata de compatrioți și fata de elitele reale ale României, e de la inexistentă până la ucidere în masă, cam la asta se va ajunge cu stilul de viață practicat de infractorii din guvernul României, indiferent de partide vechi! Mi-e scârbă de aceste medalii sau titluri prin care își spală imaginea mizeriile politice infracționale organizate politic inclusiv aiuritul de la Cotroceni! Personal, as fi refuzat întâlnirea cu aiuritul din motive obiective ca nație română.
Nadia trebuia să le dea cu flit. Din păcate, dă Doamne să păcătuiesc!, și-a vîndut sufletul pe cîțiva arginți și susține ceea ce-a ajuns gimnastica artistică feminină ce nu mai are nici în clin nici în mânec (nu mânecă) nici cu artisticul nici cu feminitatea. Cum să lauzi pe Biles sau Andrade?